SEZÓNA 2012 MG 6494


Letošní sezóna se pomalu chýlí k závěru.

Dnes leje a z horkého léta se jako mávnutím kouzelného proutku stává podzim, a co nevidět přejdeme na protivný zimní čas.

Možná je na čase začít bilancovat.


Škola nenásilného výcviku a PK

Letošních pravidelných výcviků se zúčastnilo během sezony sedmnáct žáků a já pevně věřím, že si všichni odnesli nové cenné zkušenosti, které hojně využijí k budoucí práci s koňmi. S některými žáky budeme pokračovat i během podzimu a snad i někdo setrvá a bude samostatně pracovat s některým z mých koní.

Proběhlo i několik návštěv koníků a lidí, kteří těžko nacházeli cestu k sobě navzájem, a také pár jednorázových kurzíků.

Letošní koníci na výcvik a převýchovu

Danča

Šestiletá kobylka, která k nám přišla plná nejistoty a starostí s tím, co si se sebou počít.

Chovala se jako panikář a divoch. Společně jsme s její kamarádkou a majitelkou Karin zapracovali na vytvoření důvěry k lidem a k nalezení rovnováhy koně.

Dnes je schopná absolvovat samostatné a pohodové vyjížďky s jezdcem. Danča má o spolupráci s člověkem zájem a ukázala se jako velký talent pro práci na provaze.

Také se u nás naučila nastupovat do přepravníku, z kterého měla velký strach. Co nevidět odejde po kopytě, do svého nového působiště. Milý koník, který zahřeje.

 DSC4446

Lekavá Lady

Plnokrevná jedenáctiletá klisnička, která vůbec netušila, jak vypadá svět. Znala jen box a cestu na jízdárnu a její reakce na vše neznámé byla panika a hysterie, při které ohrožovala sebe samu i své okolí a majitele. Navykala si na stromy, keře, vodní plochu, kameny, klacky, zkrátka všechno. Její život byl jeden velký strach. Bohužel práci s ním nám zpomalovalo a komplikovalo její zchvácené kopyto a nedostatek potřebného času (měli jsme jen prázdniny). Dnes zvládá samostatné vycházky do přírody i zástavby bez úleků. Nicméně je pořád co zlepšovat. Třeba paniku z přepravníku. To už zřejmě vyřešit nestihneme. Prázdniny končí a Ladynka za pár dní odchází. Snad se jí povede lépe než doposud a udrží si to, co jsem do ní vložil.

Vyhaslá Fany

Šestiletá kobylka Kladrubáka. Otřesný příklad toho, jak se dá mladý kůň nevhodným zacházením úplně zničit. Kobylka nejevila nejmenší zájem o spolupráci s člověkem. V disciplíně prchání z ruky by mohla jet na olympiádu. Před člověkem ve výběhu utíkala. Byla zcela znecitlivělá na všechny podněty a jiskřička v oku vyhaslá.

Je u nás krátce, ale již k člověku přijde, neutíká z ruky a začíná spolupracovat. Jen zažehnout zápal a zjemnit ještě nějakou chvilku potrvá. Fanynka zůstává a pokračujeme.

Díky mému velkému vytížení je celý areál farmy zpustlý a do zimy bude potřeba hodně máknout. Jelikož jsem na to sám, tak mně i všem šestnácti koním, kteří tu bydlí, držte palce…


Olda


 MG 6478