Naše novinky

 

 

Pozor!...
Vyhlašuji celostátní akci...

Měsíc bez prodloužených rukou
Pojďme odložit na měsíc všechny biče, bičíky, tušírky a klacky a taky mávátka a mrkvové hůlky... Já znám ten argument o prodloužené ruce, jenže také vím, že to není ruka laskající a objímající, ale ruka kárající, zastrašující a trestající. Udělal jsem zkušenost, že kouzelné schopnosti pracování s koňmi nezřídka padají s odložením klacku. Jenže ono to není o dlouhé ruce, ale o energii, která je v nás. Je rozdíl, zda koně ženu a nebo vedu v pozici kompetentního vůdce. A s prodlouženou rukou ho dokážu hnát i když jsem před ním.
Věřte, že pokud to děláte dobře, tak kůň bude spolupracovat i když budete mít jen ruce, co vám zařídila maminka s tatínkem.
Měsíční limit zkoušky je z toho důvodu, že kůň jedná na základě získaných zkušeností a naučeného chování... Dejme mu šanci si uvědomit, že klacek nemáte.
Tato akce je testem toho, jak na tom SKUTEČNĚ s koňmi jste. Podívejme se pravdě do očí. Je to příležitost se zamyslet. Hele nic neriskujete. Vždycky toho můžete nechat a vrátit se do vyjetých kolejí. Když se vám to začne sypat, hned tu zkoušku zastavíte a máte šanci se rozmyslet kudy dál. Když to bez klacku mohu dělat já, tak vy také. Každý to může nakonec zvládnout. Vězte, že ty prodloužené ruce skutečně vůbec nepotřebujete, pokud začnete pracovat s vlastní energií.
Hlavně se, kamarádi, nenaštvěte. S nikým nesoutěžím a nikoho nehaním. Jen se snažím dalším lidem a koním vytvořit příležitost ke změně.

Olda

17.7.2019

 

 

 


 

 

Tak jsem si projel diář...a spočítal si, že počet koní, které jsem měl letos na place už přesáhl stovku.
Je to docela mazec, tak se trošku přibržďuji. Lidi píšou, abych jim s koněm pomohl, ale popravdě jsou to koně, kteří k nám volají o pomoc. Tolik koní je na světě, kteří nám říkají, že nesouhlasí s tím, co děláme. A přitom by stačilo začít vnímat emoce těch zvířat a analyzovat své vlastní chování a osvojit si vzorce vlastního vhodného chování ke koním a vlastně i k sobě vzájemně. A to se vlastně snažím lidi učit, alespoň tu pasáž s těmi koňmi.
Jsem moc rád, že se o to tolik lidí se mnou pokouší.

Olda

16.7.2019

 

 

 


 

 

 

Dělal jsem dvoudenní kurz Nekonfliktního přístupu pro středisko hipoterapie Mirakl.
No a nechal jsem si malinký odstup než k tomu něco řeknu. Ono to totiž bylo jiné. Ještě nikdy jsem neměl na kurzu tolik empatických a vnímavých lidí, kteří do sebe sáli informace a poznání s takovou dychtivostí. Kteří byli tak aktivní a kteří by o tom, co říkám tolik přemýšleli.
A já se toho dost naučil o tom, jak jiní lidé dokážou být velcí a jaký dokážou přijmout úděl na svá bedra, v touze pomoci postiženým dětem jiných lidí...A to nejenom v rovině fyzické.
Přeji vám, přátelé, ať vám vaše síla vydrží, co nejdéle.

Olda

14.7.2019

 

 

 


 

 

 

Moje malá Hawuška má dnes deváté narozeniny...Tak ať se ti, broučku, dobře daří. Máš tu u mě klidný a pohodový život. :-)

Olda

9.7.2019

 

 

 


 

 

 

Bučovice u Vícemilic. Jeden z nejzábavnějších kurzů, které jsem letos zažil :-)

Olda

8.7.2019

 

 

 


 

 

 

Největší překážka pro člověka, který se snaží něčeho dosáhnout s koněm, je strach...
Není to však překvapivě strach koně, ale strach cvičitele z vlastního selhání a z koně samotného...

Olda

8.7.2019

 

 

 


 

 

 

Naučit můžeme skutečně všechno...
Injekce ve volnosti a má dlouhodobě nemocná chudinka.

Olda

5.7.2019

 

 

 


 

 

 

Oldovražda....
(nic vtipného ani zábavného...jen práce)

Dnes po půlnoci jsem se vrátil z kurzu. S cestama, objížďkama a uzavírkama to bylo sedmnáct hodin mé akce, nasazení a maximálního soustředění v kuse. No, kdo to má? Jsem tak přetaženej, že nemohu spát a bolí mě žaludek. Ale to jen tak na okraj, pro všechny ty, kteří by tak strašně toužili dělat mou práci. Jsem v rozpoložení, že vám ji momentálně klidně přenechám. Vlastně už nemám žádné šuple, kam bych pro energii chodil.

Kvůli tomu ale nemám potřebu se vypisovat...
Myslím na jednoho koně, kterého jsem včera potkal. Tříletý hřebec, který mě naplnil vztekem na hloupost lidí, frustrací a smutkem. S tím koněm jsem se v závěru zasekl na place dvě a půl hodiny a končil jsem s pocitem, že můj výsledek je chabý, nepřesvědčivý a že jsem se s ním tařka neposunul. Pracoval jsem po většinou ve volnosti na poměrně velkém place a lekce začala tím, že kůň přiběhl bez majitelky, jelikož jí utekl z ruky (mně následně ještě dvakrát)... Kůň byl tak plný nedůvěry k lidem, že jsem vlastně řešil jen to, aby neutekl, aby ke mně přišel a setrval. Ne že by se nesnažil, ale nedůvěra nakonec vždy zvítězila...Marnost, marnost, marnost...To prostě byla práce na měsíce, ne na hodiny. Koně s podobným nastavením jsem potkával naposledy po velké akci " Pomoc, zachraňme týrané a zanedbané koně" a to už je pár let.
A tady začíná paralela s koněm, co stál včera přede mnou. Jeho původní majitelka pojala totiž bezvadný nápad, že nejlepší, co pro hříbě, které si pořídila, může udělat bude, že se mu nebude věnovat, že na něj nebude sahat, nebude s ním manipulovat a bude dělat, že vůbec není.... Jeho jediné zkušenosti s člověkem bylo očkování, odčervení, možná sem tam kopyta. Tyto procedury byly v domečku, kdy kůň neměl šanci utéci, ani se vyjádřit.... "Bác ho" a máme tady tříletého hřebce mustanga s obrovskou nedůvěrou k lidem.
Prý byl dnes horší....prý už z ruky neutíkal. No tak cestou domu sedím v autě a přemýšlím, proč byl vlastně horší? Proč zrovna dneska? A pak mi to došlo... Vzpomněl jsem si, že proběhla informace, že tam u něj byl před nedávnem zubař a jak to ten chlápek na něj parádně valil, jak se z koně nepokákl a jak to zvládal. No jo, jenže ten kůň byl pravděpodobně zase zavřenej a zase nemohl před stresem utéci a že se mu to nelíbilo, tak na to dám krk.... Takováhle akce je pro toho koně v těžce budované důvěře k člověku obrovský krok zpátky.
Ale možná se mýlím. Možná se koník jen špatně vyspal a ten zákrok zubaře se mu líbil...Vlastně to píšu protože mě trápí, když potkám koně, co to má takhle rozdaný. Ten zubař je jen můj nápad pro jeho majitelku, proč byl možná ten kůň vyděšenější než dřív.
Každý kůň je přesně takový, jakého ho udělá člověk. Koně tvoří jeho zkušenosti. Možná nás všechny to, co píšu povede k zamyšlení, co vlastně se svými koňmi doma vytváříme a jakou jim připravujeme budoucnost...
No a já teď budu chvilku přemýšlet, jak tuhle práci ještě zvládnu dlouho dělat. :-)

Olda

5.7.2019

 

 

 


 

 

 

To, když je u nás potřeba převést stádo, tak přijde starej Sancho Pinochet a zařídí to.

 

 

 


 

 

 

Tak tu máme jedno video...Práce s mladým koněm, hrajeme si na jízdárně. Škola hrou...nebo spíš hra školou?

Olda

11.6.2019

 

 

 


 

 

 

A ještě jedno video. Tentokrát...Výcvik mladého koně. Hrajeme si na jízdárně 2.