Naše novinky

 

Jsem jako Bůh a mé dlaně jsou arénou bojovníků. :-)
Mám rád svůj svět. :-)

Olda

24.4.2018

 

 


 

 

Jaro je čas setkávání...:-). U nás v roce 2009.

Olda

20.4.2018

 

 


 

 

Tahle kobylka je pro mě prostě top kůň. :-) Společná radost na letní pastvině. :-)
Jde se mnou do všeho. Ráda běhá a je s ní sranda. :-) Má všechny dobré vlastnosti, co by měl kůň pro mě mít.

Olda

13.4.2018

 

 


 

 

Tak jsme vypustili stádo na letní pastviny...Sice tam ještě nic neroste, ale tak jsme bojovali s nedostatkem sena, že už nemělo smysl dál otálet. :-) Oni z toho měli radost i tak. Pro mě je to vždycky nejlepší den v roce. :-)

Olda

13.4.2018

 

 


 

 

Chci-li nekonfliktně pracovat s koněm, musím začít měnit sebe. Ne koně.

Olda

10.4.2018

 

 


 

 

Útěkáři
Včera mi přicestoval koník na výcvik s tím, že utíká z ohradníku, takže jsem se samozřejmě obával, zda ho ráno ještě najdu. :-)
Je to valach, takže jsem zvolil variantu chlapského stáda, kde jsou s ním ještě čtyři kluci. Výběh má asi hektar a půl a je v něm tráva. A světe div se. Zůstal s nimi a spokojeně se pase.
Většina zlozvyků, které koně získají, tak pramení z naší neznalosti a špatného managementu chovu.
Pokud umístím deset koní do půlhektarového ohradníku, kde je tráva stejně obvyklá jako jednorožec a k tomu není ohradník v úplně nejlepší kondici, tak je jasné, že se koně naučí utíkat. Obzvláště mladší kousci, kteří jsou z ohradníku vytlačováni silnějšími koňmi a navíc jsou motivováni trávou vně ohrady, se ocitnou dříve či později venku..
Když se podíváme na pasoucí stádo v dostatečném prostoru, tak se většinou pasou v deseti až patnáctimetrových rozestupech. To je jejich komfortní vzdálenost dostatečná k tomu, aby se koně dokázali vyhnout konfliktům, takže pokud je namrskáme do malého výběhu jako sardinky, tak je jasné, že se nám budou řezat jako koně a utíkat. A poslední pampeliška uprostřed výběhu je bude k neklidu jen provokovat :-)

A perlička závěrem z jedné "rádoby sportovní" stáje...." Koně dáváme do výběhu (myšleno čtverec o stěně dvacet metrů) na dvě až tři hodiny denně. Nejsme přece v pravěku, aby nám koně neustálým pobytem venku zase zdivočeli. No to jsme je pak nemuseli domestikovat."

A to jsem slyšel včera, takže nekecám...:-)

Olda

8.4.2018

 

 


 

 

Mám rád ranní pohledy z okna do slunečného venku...Hezký den, světe.